یادداشت اقتصادی

ساماندهی حمل و نقل عامل مهم پیشرفت شهرهای دورود و ازنا

در کشور ما طی سه دهه اخیر گامهای بلندی در جهت نوسازی و ارتقاء صنعت حمل و نقل کشورمان برداشته شده است که این امر متاسفانه در استان لرستان به موازات استان های برخوردار پیش نرفته است...
کد خبر : 2306
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳ دی ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۸

سرویس اقتصادی نگین‌اشترانکوه: بیست و شش سال پیش در (۲۷آذر۱۳۷۳ ) بر اثر تصادف مینی بوس حامل دانشجومعلمان دانشسرای (تربیت معلم) الیگودرز سی و یک نفرکه اکثرا از اهالی دورود و روستاهای اطراف شهرستان و از فرزندان خانواده هایی که فرزندان خود را با هزار امید و آرزو به به دانشسرا فرستادند تا معلمان و آینده سازانی شوند دراثر تصادف با تریلی مظلومانه و دردناک جان باختند.
در آن روزها که بیشتر حمل و نقل بین شهری از طریق مینی بوس های فرسوده و قدیمی و صورت می گرفت با ورود دانشجویان از الیگودرز به گاراژ ازنا به دلیل نبود وسیله ای دیگر ، همگی دانشجویان و سایر مسافران سوار مینی بوس فرسوده می شوند و در جاده دورود به ازنا مه آلودگی مسیر باعث می شود یک تریلی با سرعت زیاد از روبرو وارد مسیر مینی بوس می شود وبا برخورد سخت خود ، مینی بوس را به دلیل فرسودگی به تکی آهن پاره تبدیل می کند .
به دلیل نبود امکانات و آمبولانس،وانت ها و نیسان های عبوری بدن های خون آلود دانشجویان را پشت وسیله خود می اندازند و به بیمارستان می رسانند.و متاسفانه این حادثه غم انگیز امروزه به فراموشی سپرده است و کمتر کسی از آن یاد می کند مگر خانواده بازماندگان و اندک مجروحین این حادثه.
در کشور ما طی سه دهه اخیر گامهای بلندی در جهت نوسازی و ارتقاء صنعت حمل و نقل کشورمان برداشته شده است که این امر متاسفانه در استان لرستان به موازات استان های برخوردار پیش نرفته که نمونه بارز آن وجود مینی بوس های فرسوده و عدم برخورداری از ناوگان منظم اتوبوسرانی در سطح استان است .
نکته ای که در این میان می توان به عنوان حلقه مفقوده از آن نام برد عدم برخورداری بسیاری از روستاها ی بزرگ و کوچک استان لرستان از یک سیستم حمل و نقل منظم و نو سازی شده است ، که از موارد شاخص آن می توان به روستاهای زیادی که در مسیر جاده ارتباطی دورود و ازنااست اشاره کرد.
سالهای سال است که رفت و آمد مردم این روستاها بوسیله ناوگان مینی بوسرانی که دارای عمر بیش از چند دهه است انجام شده و باتوجه به کوهستانی بودن این منطقه و شرایط خاص آب و هوایی که دارای زمستانهای سرد و طولانی و پربرف می باشد ، مشکلات رفت و آمد مردم این منطقه را نیز با دشواری روبرو کرده است همچنین ترانزیتی بودن این مسیر که بخشی از راه ارتباطی اصفهان به خوزستان است وبا راه اندازی جاده شازند به ازنانیز ترافیک زیادی را در این مسیر پدیدآمده ورشد بالای تصادفات پی در پی و مرگبار را موجب شده است. خوشبختانه با چهار بانده شدن این جاده در سالهای اخیر این آمار کاهش محسوسی داشته شده است.

واما نکته اصلی بلاتکلیفی و سردرگمی اهالی این روستاها برای رفت و آمد و انجام امور روزمره زندگی شان در دو شهر دورود و ازنا است ، که در این میان دانش آموزان و دانشجویان که باید طبق ساعات مشخص و منظمی در کلاسهای درس و امتحان خود حضور یابند با این معضلات بیشتر دست و پنجه نرم می کنند .
نکته مهم دیگراین است که در حمل و نقل این دو شهر جایگاهی برای مسافرین روستاهای بین راهی که بخش عمده ای از کل مسافرین جابجا شده را شامل می شود تعریف نشده و در مسیر دورود و ازنا ساعات کار مشخص و منظم برای شبکه حمل و نقل مسافری وجود ندارد طوری که به هیچ وجه نمی توان روی آن حسابی باز کرد و مبنای آن برنامه ریزی کرد
بی شک این بخش زیر بنایی منطقه دورود و ازنا در صورت پیدا کردن نظم و سازماندهی می تواند آثار و تبعات مثبت زیادی را به همراه داشته باشد که از آن جمله جلوگیری از مهاجرت روستاهای منطقه به شهرها و پیشرفت و شکوفایی زندگی این مردم محروم ورنجدیده در همه ابعاد اقتصادی ،اجتماعی و فرهنگی است..

حال برای حل معضل نابسامانی حمل ونقل درود و ازنا پیشنهاد چند راهکار و توجه به آنها می تواند راهگشا باشد :
1.نوسازی و راه اندازی ناوگان مینی بوس رانی و افزایش تعداد آنها
2.ایجاد یک خط منظم اتوبوسرانی مخصوص روستاهای بین راهی و سازماندهی و تعیین کار مشخص برای آنها ودر صورت لزوم برقراری شیفت کاری برای رانندگان آنها
3.ایجاد ایستگاههای مخصوص اتوبوس و مینی بوس برای هر روستا و ساختن جایگاه و سر پناه برای مسافرینی که منتظر وسایل نقلیه هستند و با توجه به شرایط خاص آب وهوایی منطقه
4.تعیین ترمینالهای مخصوص در مکانهای مناسب در دو شهر دورود و ازنا در مناسب ترین مکان طوری که مسافرین بتوانند به راحتی به این مکانها دسترسی داشته باشند
5. اهتمام جدی مسئولین محترم دو شهر دورود وازنا و استان برای رفع این مشکل با برنامه ریزی و تخصیص بودجه لازم.

نویسنده : حسن گرجی

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.