گردان مالک اشتر ازنا

حماسه سازترین گردان لشکر 57 حضرت ابوالفضل (ع)

 احمد لک از رزمندگان گردان مالک اشتر ازنا می گوید: این گردان یکی از مهمترین و حماسه سازترین گردان های لشکر 57 حضرت ابوالفضل (ع) بود.
کد خبر : 2858
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۲۰:۱۹
حماسه سازترین گردان لشکر 57 حضرت ابوالفضل (ع)
 احمد لک از رزمندگان گردان مالک اشتر ازنا می گوید: این گردان یکی از مهمترین و حماسه سازترین گردان های لشکر 57 حضرت ابوالفضل (ع) بود.

به گزارش پایگاه خبری نگین اشترانکوه: احمد لک، از رزمندگان گردان مالک اشتر در دوران دفاع مقدس خاطرات خود را از حضور در این گردان و چگونگی شکل گیری آن اینگونه بیان می کند:

گردان مالک اشتر ازنا یکی از گردانهای خط شکن لشکر 57 حضرت ابوالفضل بود که از تمام وظایف محوله و ماموریتهای تأمینی، تأخیری، پدافندی و عملیاتی با وجود امکانات نابرابر جسورانه به قلب دشمن می زدند و سربلند بیرون می آمد. اگر چه نیروهای توانمندی را از دست داد ولی حماسه های بزرگی را رقم زد.

گردان مالک اشتر ازنا، حماسه سازترین گردان لشکر 57 حضرت ابوالفضل (ع) بود

گردان مالک اشتر همچون نگینی درخشان در لشکر 57 ابوالفضل (عج) می‌درخشید. این گردان با حضور در عملیات‌های مهم و سرنوشت ساز و در فراز و نشیب‌های جنگ تحمیلی، با خلق زیبا‌ترین رشادت‌ها و تقدیم وارسته‌ترین انسان‌ها به قربانگاه عشق، همواره یکی از مهم‌ترین یگان‌های عملیاتی و خط ‌شکن این لشکر بوده است. نام و آوازه گردان مالک اشتر ازنا و حماسه هایش در روزگار غربت ارزشها تا قیام قیامت در اذهان باقی خواهد ماند.

اولين حضور رزمندگان داوطلب بسيجي و پاسدار ازنا در قالب يك گروهان به فرماندهي سردار حاج روح اله نوري و متشكل از 40 نفر از بچه هاي ازنا جهت آزاد سازي سوسنگرد در مورخ 59/7/7 به جبهه هاي جنگ اعزام شدند كه اولين شهيد شهرستان ازنا ميرزا محمد مظاهري و اولين جانباز ميرزا كشاورز و علي فريدوني در اين عمليات ثبت گرديد و سپس اين اعزامها مرتب ادامه داشت تا دومين حماسه بزرگ و رسمي رزمندگان شهرستان ازنا در قالب تيپ امام حسن خوزستان در عمليات بيت المقدس كه به آزادي خرمشهر انجاميد.

در اين عمليات 24 نفر از غیور مردان ازنا به شهادت رسیدند و سپس در عمليات والفجر مقدماتي در سرزمين تفتيده فكه و شيب نيسان 26 شهيد را تقديم نظام مقدس اسلامي نمود. با توجه به حضور گسترده مردم لرستان در جبهه ها در تاریخ 62/5/1 از طرف فرماندهی سپاه منطقه هشت کربلا تيپ 57 ابوالفضل (ع) با حضور نمایندگانی از تمامی شهرهای استان تشکیل گردید و در شهرهاي شرق لرستان گردان ثارا… به فرماندهي سردار دلاور و گمنام سپاه شهید ابراهيم اسداللهي تشگيل گرديد و در خط هاي پدافندي جنگل امقر، جفير و زبيدات و در نهايت در عمليات والفجر 6 در تنگه چزابه حضوري فعال داشت.

در اواخر سال 62 گردان ابوذر بصورت مشترك وي‍ژه بچه هاي ازنا و اليگودرز به فرماندهی سردار شهید خیراله توکلی تشکيل گرديد و در خط هاي پدافندي بويژه در منطقه شرهاني و زبيدات حضوري فعال و رشادتهاي فراوان از خود به منصه ظهور رسانند و در اين راه تعدادي از بچه هاي ازنا بدرجه رفيع شهادت رسيدند.

سابقه تشکیل گردان مالک اشتر به سال 64 بر میگردد، در سال 1364با توجه به افزايش سازماني تيپ57 بنا به پیشنهاد برادر مهدی ریحانچی، فرمانده وقت سپاه ازنا به سردار روح اله نوری، گردان مالك اشتر ازنا به فرماندهي جانباز 60 درصد سردار دلاور غلامحسن كشاورز، فرمانده بسیج وقت ازنا که خود از موسسین تیپ 57 و اولین فرمانده گردان انبیا تیپ 57 بود در جنوب پادگان شفیع خانی تشکيل و سازماندهي گرديد.

گردان مالک اشتر ازنا، حماسه سازترین گردان لشکر 57 حضرت ابوالفضل (ع) بود

پادگان شفیع خانی، میعادگاه رزمندگان لرستانی

گردان مالك اشتر ازنا در چندين عمليات بزرگ و كوچك شركت نمود و بيش از يكصد شهيد و 10 نفر آزاده و 200 نفر جانباز تقديم نظام و كشور نمود. افتخار شركت در اولين عمليات گردان مالك اشتر در عمليات والفجر 9 مي باشد. همچنين این گردان بيشترين شهيد را در عمليات كربلاي 5 تقدیم مهین اسلامی نمود و در عمليات حاج عمران 33 نفر و در عمليات والفجر 9 ده نفر بصورت گروهي به فيض عظماي شهادت نائل آمدند. در عمليات حاج عمران فرمانده دلاور آن درويشعلي شكار چي و فرمانده يكي از گروهانها بنام ابراهيم اميدي به فيض شهادت و چندين فرمانده گروهان بدرجه جانبازي و 8 نفر نيز به اسارت در آمدند. در عملیات عظیم كربلاي 5 جانشين گردان سردار شهيد حبيب ا… شفيعي و فرماندهان گروهان شهيد غلامعلي توكلي شهيد چراغعلي نجفي و شهيد رضا اسدالهي و چندين فرمانده دسته و جمعاً 40 نفر ديگر در اين حماسه جاويد شربت شهادت نوشيدند و بيش از 150 نفر به درجه جانبازي نايل آمدند و آخرين حماسه اين گردان در سال 67 در عمليات مرصاد در روزهاي پاياني جنگ رقم خورد و 4 نفر از بهترين فرزندان ازنا در عمليات مرصاد بدست منافقين كوردل به شهادت رسيدند./منبع نوید شاهد لرستان
در پايان براي روح پر فتوح شهدا آرزوي علو درجات و برای جانبازان و آزادگان گردان سلامتی آرزومندم.

راوی: احمد لک، جانباز دفاع مقدس و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران شهرستان ازنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 2 در انتظار بررسی : 1 انتشار یافته : 1
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

مجیدسرلک‌لرستان چهارشنبه , 23 فروردین 1402 - 1:34

سلام‌بردلاورمردان‌خط‌شکن‌لشگر۵۷ حضرت‌ابوالفطل ع‌لرستان‌با‌فرماندهی‌دلاورمردشجاع‌ومقتدرسردارعزیزمان‌حاج نوری‌که‌جانانه‌درخشیدومرحبابرفرزندان‌دیارلرکه‌لشگرغرورافرین‌تشکیل‌دادن‌که‌برگ‌زرینی‌بارشادت‌خوددرعملیات‌حاج‌عمران‌به‌دفترخاطرات‌دفاع‌مقدس‌افزودن‌ومتسفانه‌دزدفاع مقدس‌صداوسیما‌درپوش‌خبری‌به‌حق‌این‌عزیزان اجحاف‌نمودوهیچ‌تصویری‌یافیلمی‌ازیورش‌این‌عزیزان ثبت‌وضبط‌نشده‌