سخن سردبیر

شرحی بر موانع بهره برداری از سد و جابجایی روستای کمندان

تردیدی نیست که ‌مهمترین فاکتور در حل یک مساله تحلیل درست از صورت مساله است برخلاف آنچه کمبود اعتبار عامل اصلی تاخیر در بهره برداری از سد عنوان می شود اما مهمتر آن است که در این زمینه صدای واحدی از مردم و ‌مسئولین شنیده نمی شود.
کد خبر : 2402
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۲

در قضیه پایین آوردن تاج سد کمندان روزی جناب آقای مهندس کیانپور نماینده وقت از جلسه ای در وزارت نیرو تماس گرفت و در راستای رسالت رسانه ای از نگارنده خواست تا گزارشی از شرایط منطقه را تقدیم حاضرین نمایم.‌نگارنده نیز بین خود و خدا آنچه را از حقایق اجتماعی و شرایط منطقه می دانستم عنوان نمودم هنوز حرفم تمام نشده بود که یکی از حاضرین در جلسه که بعدا فهمیدیم معاون وزیر است گوشی را برداشت و دقیقا این جمله را گفت: “به مقدساتم سوگند من از این ‌مطالبی که گفتید، اطلاع نداشتم….”!
آنجا بود که ما فهمیدیم برخی مدیران و کارشناسان خواسته یا ناخواسته حقایق منطقه را به درستی منتقل نمی کند…!!!
اکنون چندسال از آن تاریخ گذشته و بسیاری از آن افراد تغییر نموده اند اما مشکل سد و جابجایی روستای کمندان همچنان باقی مانده است…!!!
تردیدی نیست که ‌مهمترین فاکتور در حل یک مساله تحلیل درست از صورت مساله است برخلاف آنچه کمبود اعتبار عامل اصلی تاخیر در بهره برداری از سد عنوان می شود اما مهمتر آن است که در این زمینه صدای واحدی از مردم و ‌مسئولین شنیده نمی شود.
همین تفرق آرا سبب شده اگر هم بودجه ای برای جابجایی اختصاص داده بشود ، تا بخواهد توافقی بین مردم و مسئولین حاصل گردد ارزش آن پول نصف شده است.
در چنین شرایطی ضمن آن که درخواست ما از مسئولان محترم انعکاس همه ابعاد ماجرا می باشد، ‌روی دیگر سخن با اهالی محترم روستای کمندان است:
با گذشت زمان و درگذشت بزرگان و ریش سفیدان اگر چه شکر خدا به جای هر کدام از آنها ده ها نفر باقی مانده‌، اما حقیقت آن است که هر چقدر تعداد افراد بالاتر می رود اختلاف سلیقه هم بیشتر می شود، یکی می خواهد برود، یکی می خواهد بماند، یکی می خواهد بخرد، یکی می خواهد بفروشد در چنین هنگامه ای پیشنهاد ما آن است که اهالی محترم روستای کمندان از مشاوره و حمایت یک تیم حقوقی بهره بجویند ولو هزینه اش را هم خود اهالی بدهند، ضرر نخواهند کرد. حق حبیب خداست اما اینکه یک حق مسلمی چگونه مطالبه بشود ،عامل خودش را می خواهد.
این نه اولین سد کشور است و نه آخرین آن ها مناطق مختلفی از کشور چنین شرایطی داشته اند حق و حقوق خود را دریافت نموده و کار انجام شده کمندان هم یکی ‌مثل بقیه ، منتهی مراتب از مسئولان‌محترم انتظار داریم همانگونه که توقع دارند مردم با قانون هماهنگ‌باشند، آن ها هم بودجه را با حقوق مردم تنظیم کنند نه حقوق مردم را با بودجه…!!!

با احترام
محسن دهقان نژاد

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.