یکی از پیشنهاداتی که همیشه به افرادی که چنین تجربه تلخی داشته‌اند می‌شود، این است که تلفن هوشمند خود را به درون ظرف برنج انداخته و چند ساعتی صبر کنند. این پیشنهاد به هیچ وجه منطقی نیست و هرگز به تلفن همراه شما کمک نمی‌کند. اگرچه دانه‌های غیرقابل شمارش برنج بخش عظیمی از رطوبت تلفن هوشمند شما را می‌گیرند اما در نهایت راه حل اصلی نیستند. بنابراین در ادامه تعدادی از روش‌های مهم برای نجات‌دادن گوشی‌های خیس‌شده را به شما معرفی می‌کنیم. فراموش نکنید که اگر تلفن هوشمند کاملا به درون آب سقوط کرد و حتی پس از خشک‌شدن به شرایط نزدیک به عادی بازنگشت، باید به دنبال تعویض قطعات آن باشید.

 

ابتدا تلفن خود را خاموش کنید

خاموش‌کردن تلفن هوشمند پس از خیس‌شدن نخستین کاری است که باید انجام دهید. خاموش‌کردن به قطعات کمک می‌کند تا فعالیت خود را متوقف کنند. در این میان صفحه نمایش اهمیت بسیار ویژه‌ای دارد چون تاثیر قطرات آب روی آن می‌تواند تقریبا غیرقابل جبران باشد.

محفظه سیمکارت و کارت حافظه را خارج کنید

تلفن‌های هوشمند جدید با باطری‌های پلمپ به بازار عرضه می‌شوند. بنابراین برای دسترسی به سیم کارت و کارت حافظه باید محفظه کشویی که در حاشیه قاب قرار دارد را بگشایید. پس از خیس‌شدن تلفن هوشمند خیلی سریع محفظه سیمکارت و کارت حافظه را از بدنه اصلی جدا کنید و اجزای آن را با دقت خشک کنید. این اتفاق باعث می‌شود تا سیمکارت و کارت حافظه تلفن شما سالم بمانند و البته که از نفوذ بیشتر آب هم جلوگیری می‌کند.

از دستمال‌های میکروفایبر استفاده کنید

پارچه میکروفایبر با الیاف منحصربه‌فرد و بسیار ریزیبا ضخامت ۱۰ میکرون در برابر مایعات، روغن ، گرد و غبار و سایر اجسام ریز مقاومت دارد و آن‌ها را در داخل شکاف‌های کوچک خود به دام می‌اندازد. بنابراین آلودگی‌ها را به درستی پاک می‌کند و سطوحی کاملا پاکیزه و عاری از هرگونه آلودگی و رطوبت را به شما تحویل می‌دهد. برای خشک‌شدن گوشی خود از یک دستمال میکروفایبر استفاده کنید. دستمال‌های مخصوص عینک و دستمال‌هایی که برای پاک‌کردن محصولات الکترونیکی وجود دارد هم به شما کمک می‌کنند.

 

همه سطوح، اجزا و بدنه تلفن هوشمند خود را با دقت پاک کنید. اگر طراحی گوشی شما این اجازه را می‌دهد، اجزای آن را با دقت باز کنید و همه آن‌ها را خشک کنید. با این حال اگر برای چنین کاری به جراحی کامل تلفن نیاز دارید بهتر است آن را فراموش کنید و تنها سطوح در دسترس را بررسی کنید. از سشوار برای خشک‌کردن قطعات تلفن هوشمند خود امتناع کنید چون دمای بالای آن نه تنها برای چسب قطعات گوشی شما مناسب نیست بلکه احتمال زنگ‌زدگی آن را مطرح می‌کند/ایرنا