یادداشت

نظارت بر کامیون ها عامل مهم جلوگیری از تصادفات جاده ای

بارهاو بارها مردم شاهد سرعت ها و سبقت های غیر مجاز برخی کامیون های حامل بار در بزرگراه ها و جاده های کشور بودند که این امر تا چه اندازه می تواند برای سایر و سائط نقلیه مخاطره‌آمیز باشد...
کد خبر : 2848
تاریخ انتشار : سه شنبه ۷ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰:۲۸

نظارت بر کامیون ها عامل مهم جلوگیری از تصادفات جاده ای است

چندی پیش حادثه فاجعه‌بار تصادف خودرو سواری با کامیون که منجر به از دست رفتن اعضای یک خانواده در شهرستان ازنا که این خانواده از اهالی روستای کلکله بودند باعث ایجاد موجی از ناراحتی مردم این منطقه و اکثر کسانی که از این خبر مطلع شدند گردید.

با تحقیق و بررسی کارشناسان مشخص شد که مقصر این حادثه راننده کامیون بوده که به دلیل خواب آلودگی و عدم دقت در امر رانندگی این حادثه را پدید آورده است

با نگاهی در عمق مسئله در می یابیم که یک بی دقتی و عدم مسئولیت پذیری یک راننده بی توجه باعث بروز فاجعه‌ای شده است که یک خانواده را به کلی از بین برده و اثرات و عواقب روحی ، روانی ، مالی و جانی این حادثه را تا سال‌ها برای بستگان و اقوام آن ها به‌جای میگذارد .

از این دست حوادث بارها و بارها تکرار شده ولی هرگز به عمق و پیامدهای فاجعه‌بار آن از طرف مسئولین توجه نشده است که اگر می شد تدبیری برای رفع آن به کار می گرفتند.

با توجه به شواهد موجود رانندگان زحمتکش کامیون ها از سربازان اقتصادی کشور هستند که بنابر آمار و شواهد موجود بیشترین نقش را در حمل و نقل بار را درکشور به عهده دارند. ولی در این بین عده کمی از رانندگان بی دقت و متخلف باعث بروز حوادث جاده ای شده اند.

در این جا نکته‌های با اهمیتی وجود دارد که مهمترین آن نبود یک نظام جامع برای کنترل و رفت و آمد کامیون های باری و نظارت بر رفتار رانندگان این وسایط نقلیه است تا با این نظارت ها جان آدم ها به این راحتی بازیچه بی دقتی یک راننده متخلف نگردد.

دیگر این که با تدوین قوانین و دستورالعمل های لازم ، عقوبت و هزینه این حوادث را برای رانندگان متخلف بالا ببرند تا دیگر سهل انگاری و کوچک شمردن جان انسان ها در بین رانندگان از بین برود و این رانندگان مراقبت از جان سایر مردم را همانند جان خود بدانند.

بارها همه مردم شاهد سرعت ها و سبقت های غیر مجاز برخی کامیون های حامل بار در بزرگراهها و جاده های کشور بودند که این امر تا چه اندازه می تواند برای سایر و سائط نقلیه مخاطره‌آمیز باشد بخصوص اینکه کنترل وسایل نقلیه سنگین با این همه بار و سرعت بالا کاری مشکل و خطرناک است که برای جلوگیری و کاهش این گونه حوادث تاسف بار ازمسئولان امر در نیروی انتظامی و همچنین سایر دستگاه‌های مرتبط و مسئول انتظار می رود قوانین و مقررات و دستورالعمل های لازم را اتخاذ نمایند.

نویسنده : حسن گرجی

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.